Strona główna | Galeria zdjęć | Aktualności | Księga gości | Informacje | Nauczyciele | Linki | Promyczek | Nasza szkoła | Publikacje nauczycieli | Publikuj
Wybierz dział publikacji
Wpisz szukane słowa
Wyszukaj w:

Publikacje / konspekty / Marianna Tarnacka - Poznajemy różne zawody X


Autor: Marianna Tarnacka
opublikowano: 2008-12-04 :: 23:11






Konspekt

Opracowała nauczycielka oddziału przedszkolnego Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Szczuczynie – Marianna Tarnacka

Konspekt lekcji

 

Temat: Poznajemy różne zawody.

 

Uczestnicy zajęć: grupa dzieci 6-letnich

 

Cele ogólne:

- Zapoznanie z różnymi rodzajami zawodów i narzędziami pracy koniecznymi

 w  danym zawodzie.

 -Budzenie szacunku dla każdej pracy.

 -Wzbogacenie słownictwa o nazwy zawodów.

 

Cele operacyjne:

-Wypowiedzi dzieci na określony temat – bogacenie czynnego i biernego słownika dziecka.  -- Utrwalenie wprowadzonych liter.

 -Budzenie szacunku dla każdej pracy.

 -Wyrabianie pozytywnego szacunku do pracy w różnych zawodach.

 

Metody:  aktywizujaca, twórczego myślenia, obserwacji, ćw. praktycz.

 

Formy: zbiorowa, indywidualna

 

Śr. dydakt.: krzyżówka z hasłem –PRACA, wiersz „Wszyscy dla wszystkich”, J. Tuwima,

Ilustracje zawodów i rekwizyty przedstawiające narzędzia pracy, przysłowia, zagadki

 

Przebieg lekcji:

1.Rozmowa nt. bajki „ Pani Zima”

Bajka ta uczy , że nie wolno postępować niegodziwie , nie wolno żyć pogardzając pracą

 i wysługując się innymi.Za ciężką i sumienną pracę  spotyka bohaterów nagroda , za lenistwo i psoty kara.

2.Krzyżówka z hasłem –PRACA

1.ZROBI CI GO PORTRECISTA

2.MOŻNA JE SPOTKAĆ W CZYSTEJ WODZIE

3.SIOSTRA EMILA

4.PŁACZESZ GDY JĄ OBIERASZ

5.POTRZEBNY DO ROBIENIA ZDJĘĆ

 

1

P

 

 

 

 

 

 

2

R

 

 

 

 

 

 

3

A

 

 

 

 

 

 

4

C

 

 

 

 

 

 

5

A

 

 

 

 

 

 

 

  

3.Przysłowia

 

„PRACA LUDZI WZBOGACA”

„NIEDBAŁY ROBI DWA RAZY”

„PRACOWITY JAK PSZCZÓŁKA”

„ŻADNA PRACA NIE HAŃBI”

„KTO NIE PRACUJE TEN NIE JE”

 

4. ZAGADKI

 

-MAM DWIE DZIELNE POMOCNICE,CIENKĄ IGŁĘ I NOŻYCE.ONE KROJĄ , ONA ZSZYWA.POWIEDZ JAK SIĘ NAZYWAM?    – krawiec

 

-MA BIAŁY FARTUCH JAK LEKARZ , ALE NIE LECZY WYPIEKA.    - piekarz

-WAPNO KIELNIĄ RZUCA , CEGŁĘ Z CEGŁĄ SPAJA . BĘDZIE DOM GOTOWY NA DROGI ROZSTAJACH.-murarz

 

-SPĘDZA DZIONEK PRZY WARSZTACIE , REPEROWAŁ BUTY TACIE , A DLA SIOSTRY MEJ, ADELI,ZROBIŁ ŚLICZNE PANTOFELKI.  - szewc

 

5. Porządkowanie odp. rekwizytów –narzędzi pracy do postaci zawodów

 

6. Zapoznanie dzieci z wierszem „Wszyscy dla wszystkich”

 

- O jakich zawodach wspomina autor?

- Który zawód ważniejszy ?

- Kto dla kogo pracuje?

- Jak rozumiecie tytuł wiersza?

 

WRAZ Z ROZWOJEM TECHNIKI PRZYBYWA CORAZ WIĘCEJ NOWYCH ZAWODÓW, A CZĘŚĆ Z NICH JEST TEŻ ZAPOMNIANA-RYMARZ, BEDNARZ, KOWAL, GARNCARZ,ZDUN,LUDWISARZ, KOŁODZIEJ, WOZIWODA.

 

7. Podsumowanie zajęć

Wyrażenie własnych odczuć nt. lekcji – BUŻKI Z UŚMIECHEM LUB SMUTNE

 

WNIOSEK-WSZYSTKIE ZAWODY SĄ WAŻNE . TRZEBA SZANOWAĆ LUDZI BEZ WZGLĘDU NA TO, JAKI ZAWÓD WYKONUJĄ.

 



© 1999-2014 Ewa Krysińska