Strona główna | Galeria zdjęć | Aktualności | Księga gości | Informacje | Nauczyciele | Linki | Promyczek | Nasza szkoła | Publikacje nauczycieli | Publikuj
Wybierz dział publikacji
Wpisz szukane słowa
Wyszukaj w:

Publikacje / wychowanie przedszkolne / Bożena Bil - Scenariusz zajęć dla 6-cio latków X


Autor: Bożena Bil
opublikowano: 2010-02-07 :: 15:47






Scenariusz zajęcia z dziećmi 6-cio letnimi

Scenariusz zajęcia z dziećmi 6-cio letnimi

 

TEMAT: Koty i kotki –zwierzęta domowe i egzotyczne

CELE lekcji:

- główny:  uważne słuchanie wierszy i zagadek czytanych przez nauczyciela, stymulowanie rozwoju mowy.

- szczegółowe:
-dz. Zna zwyczaje i tryb życia kota oraz warunki do jego zdrowego życia;

- doskonali słuch fonemowy / analiza i synteza wyrazów o prostej budowie fonetycznej/;

-dokonuje klasyfikacji zbiorów zwierząt ze względu na cechy jakościowe –wyodrębnia podzbiory dostrzega cechy wspólne i różne dla grupy zwierząt

- rozwijanie zdolności dokonywania skojarzeń;

FORMY ORGANIZACYJNE: praca z całą grupą i w zespołach oraz indywidualnie.
METODY: zadań stawianych dzieciom, własnych doświadczeń, rozmowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje kotów domowych i egzotyczne, płyta Cd z piosenką „Kocia muzyka”, liczmany zwierząt, karta pracy, kredki.

PRZEBIEG:

 1. Zagadki  na temat: „Ulubione zwierzęta domowe i egzotyczne”

Chętnie ze spodeczka białe mleko pije.

Na przybycie gości małą mordkę myje.     /kot/

 

Jaki to kot pręgowany, ostre zęby, groźna mina.

Z takim, kotku mój kochany, lepiej nigdy nie zaczynać. /tygrys/

 

Jest królem – nie w koronie.

Ma grzywę – nie jest koniem.

Przeraza rykiem nawet zwierzęta dzikie. /lew/

  W małym koszyczku leży podusia,

  a na podusi coś się porusza.

  Ma małe uszka i nosek mały,

  a na dodatek w futerku cały.

  Gdybyś mu mleczka w spodeczku dał,

  to się przeciągnie i powie – miauuu.

  Wyjdzie z koszyczka, mleczko wypije,

  a brudny pyszczek łapką umyje.

2. Zabawa ruchowa „ Kotki piją mleko

Dz. Koty spacerują po Sali na czworakach pomiędzy krążkami rozłożonymi na podłodze. Na jedno uderzenie w bębenek zatrzymują się przy najbliższym krążku – miseczce- pochylają w siadzie klęcznym i naśladują picie mleka. Po usłyszeniu dwóch uderzeń                      w bębenek kotki prostują się i robią koci grzbiet i spacerują dalej.

 

3.      Analiza  i synteza wyrazu KOT
- jaką głoską zaczyna się wyraz KOT
- synteza słuchowa wyrazów posłuchajcie, jakie zwierzątko teraz zawołam:
           k-o-t,  k-r-o-w-a,  t-y-g.-r-y-s,  k-o-t-e-cz-e-k, itp.
- pokaż zwierzę na: l, t, k
- jak możemy inaczej – zdrobniale powiedzieć wyraz kot –koteczek, kocurek, kotka, kotek

·         rozmowa na temat ulubionych zajęć  kota / wylegiwanie się, łapanie myszek, picie mleka, mruczani, zabawy z kłębkiem wełny/

4 Piosenka- „Uparty kotek „

     - dz. powtarza refren -ćwiczenia wymowy na zgłoskach miau

     - powtarzają słowa mru, miau zgodnie z podanym rytmem np. ---  // ---  //

5. Jak należy dbać o kota? / wypowiedzi dzieci/

- Słuchanie wiersza W. Grodzieńskiej „Chory kotek” - dz. dopowiada brakujące słowa, gdy    n-el zawiesza głos;

Wyszedł kotek na deszczyk, dostał kaszlu i dreszczy.

Boli głowa i oczy, nogi w wodzie przemoczył.

Kładzie mama koteczka do ciepłego łóżeczka.

Bierze synka za rączkę: - O, masz  synku gorączkę

Przyszedł tatuś wieczorem z siwym panem doktorem.

-Ratuj , panie doktorze, bo z syneczkiem wciąż gorzej.

Doktor kotka opukał, okularów poszukał i powiada:

- Dam ziółka, będziesz zdrowy jak pszczółka.

Dam ci proszki na dreszcze i poleżysz dzień jeszcze.

Ale lepsze niż proszki, są na dreszcze kaloszki.

 

-  uważnie słucha ponownej recytacji wiersza; klaska po usłyszeniu słów, w których występują  głoski sz, cz;

-wyrażanie za pomocą naśladowania miauczenia kota różnych stanów emocjonalnych, np. gdy kotek jest wesoły, smutny, zły, boi się, przestraszony, coś go boli.

 

- 4. Zabawa ruchowa rozwijająca koncentrację uwagi „Chodzi kotek”. lub ćwiczenia w mówieniu na temat pluszaka – jaki jest kotek? / każde dziecko mówi coś innego/

Dzieci siedzą w kole trzymają ręce za sobą. Na zewnątrz koła podczas rymowanki chodzi kotek z piłką. Kiedy wypowiadanie rymowanki dobiegnie końca, kotek kładzie piłkę na rękach wybranego dziecka i ucieka wokół koła. Dziecko, które otrzymało piłkę , goni kotka do momentu, aż zajmie jego miejsce. Następuje zamiana ról.

Kotek, kotek chodzi w koło i rozgląda się wesoło.

Temu piłkę podaruje, kto uważnie nasłuchuje.

 

III. Ćwiczenia graficzne – Rysujemy wierszyk.

Podczas recytacji wiersza dz. Starają się jak najwierniej narysować flamastrem na kartce to,             o czym on opowiada.

Głowa kota jest kółeczkiem,

Na niej sterczą uszka dwa.

Pyszczek z noskiem, wąsikami skośnymi oczętami.

Cztery łapki, mały brzuszek oraz ogon ma nasz Puszek.

 

 

 

 

 

 

Kolorowanie kredkami powstałych rysunków.

Karta pracy do wykonania / wypełnianie kolorem nie wychodząc poza linię oraz rysowanie po linii bez odrywania ręki/.

 

 

 

 

 

 

 

 



© 1999-2014 Ewa Krysińska